ایین قالیشویان _ مشهد اردهال کاشان – شب آشیان

ثبت نام

بازنشانی گذرواژه

همین حالا رزرو کنید
جستجوی پیشرفته
Your search results
۱۳۹۸-۰۶-۱۸

ایین قالیشویان _ مشهد اردهال کاشان

مراسم قالیشویان مشهد اردهال | میراث جهانی ایران در یونسکو

از دیرباز در هر گوشه ای از ایران بسته به فرهنگ و پیشینه ی مردمان مراسم و آیین هایی اجرا می شده است. برخی در گذر زمان و بر اثر بی توجهی ها از یاد رفته و برخی دیگر پس از گذشت هزاران سال همچنان پابرجا مانده اند و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند. تعدادی از این آیین ها نیز با حال و هوای مذهبی درآمیخته اند و به شکلی تازه هنوز هم اجرا می شوند.

آیین های کهن و مذهبی همچون گنجینه ای ارزشمند برای فرهنگ این مرز و بوم به شمار می آیند و شناخت آنها می تواند به ادامه ی حیاتشان برای سالیان طولانی کمک کند. پیش از این به شهرها و روستاهای مختلفی سر زدیم و گوشه ای از این گنجینه ی فرهنگی را در مطالب زیر با هم مرور کردیم:

حالا می خواهیم به یکی از مهم ترین آیین های کشورمان بپردازیم که در این سرزمین ریشه دوانده و هر سال با شکوه تر از سال پیش برگزار می شود. آیینی که نامش در میان میراث جهانی یونسکو قرار دارد و بسیاری از دوستداران فرهنگ در سراسر جهان آن را می شناسند.

برای دیدن این مراسم باید راهی مشهد اردهال شویم …

شب اشیان شما را به آشنایی با مراسم قالیشویان دعوت می کند.

مراسم قالیشویان
photo by Hossein Talebi Alborz

چرا مراسم قالیشویان؟


– مراسم قالیشویان یکی از آیین های مهم کشور ایران می باشد که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

– این مراسم قدمتی چند هزار ساله دارد و به عنوان یکی از مهم ترین آیین های مذهبی ایران شناخته می شود.

مراسم قالیشویان
photo by Akbar Tavakkoli

مراسم قالیشویان | آیین کهن ایران زمین

هر ساله با نزدیک شدن به دومین جمعه ی ماه مهر، تکاپویی در میان مردم فین کاشان و ساکنان روستای خاوه اردهال می افتد که خبر از فرا رسیدن زمان برگزاری یکی از مراسمات آیینی و مذهبی مهم می دهد که قالیشویان نام دارد و در آستان مقدس امامزاده سلطان علی بن محمد باقر ( ع ) در مشهد اردهال برگزار می شود.

این مراسم که با عنوان جمعه قالی یا قالی شورو نیز شهرت دارد، تنها آیین مذهبی در دنیای اسلام است که به تاریخ شمسی برگزار می گردد و پس از گذشت سالیان بسیار، هنوز هم شکوه و عظمت خاصی را به نمایش می گذارد.

مراسم قالیشویان یکی از آیین های کهن ایران با قدمتی بیش از هزار سال می باشد که همچنان به دست مردمان این سرزمین حفظ و تقویت می شود. به عقیده ی کارشناسان، دیرینگی و تاریخی بودن این مراسم و جنبه های فرهنگی و اجتماعی آن، شایستگی ثبت در فهرست میراث ناملموس یونسکو را داشته است و به همین سبب نام آن را از دسامبر ۲۰۱۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

مراسم قالیشویان

علت برگزاری مراسم

مراسم قالیشویان برای زنده نگه داشتن یاد امامزاده سلطان علی بن محمد باقر ( ع ) و سوگواری در شهادت ایشان برگزار می گردد. گفته می شود که مردم و اهالی فین کاشان که از حامیان آن حضرت بودند، وی را به این دیار دعوت نمودند. زمانی که ایشان قصد ترک کاشان را به مقصد مشهد اردهال داشتند، در ۲۷ جمادی الثانی سال ۱۱۶ هجری قمری به هنگام نماز و دعا به شهادت رسیدند و دشمنان در محلی موسوم به قتلگاه سر مبارک ایشان را از بدنشان جدا ساختند.

دو روز پس از شهادت، اهالی فین خبردار شدند و با بیل، چوب و چماق قدم به اردهال گذاشتند و پس از جنگ با سپاه کفر توانستند در روز سوم شهادت، به پیکر مطهر ایشان دست پیدا کنند. مردم شهر برای دفن جسد، ایشان را در قالی سجاده اش پیچیدند و بر روی دوش گذاشتند سپس با ذکر حسین حسین به کنار نهر باریکرسف که امروزه به چشمه شازده حسین ( ع ) شهرت دارد، رفتند و جنازه را بر زمین نهادند.

جسد نیاز به غسل داشت، به همین منظور عده ای سپاهیان خدا با سلاح های خود به جنگ با کفار پرداختند و عده ای دیگر با چرخیدن به دور خود سعی در پراکندن دشمن و حفظ جسد داشتند تا دیگران بتوانند آن را شستشو دهند. سپس با تلاش بسیار توانستند جسد پاک ایشان را تطهیر کرده و به خاک بسپارند.

در روایتی دیگر چنین آمده است که جسد پاره پاره امامزاده را در قالی پیچیدند و پس از انتقال به بالای تپه ای در همان نزدیکی، وی را به خاک سپردند.  آنها سپس قالی غرق به خون را به کنار نهر آوردند و حین جنگ با دشمن تلاش کردند تا آن را شستشو دهند و از خون پاک کنند.

در جریان شستشو و به خاک سپاری، اهالی خاوه به کمک فینی ها می آیند و آنها را در به سرانجام رساندن این امر یاری می دهند.

از آن پس به یاد این واقعه و حوادثی که در به خاک سپاری ایشان به وقوع پیوست مراسمی را برگزار می کنند تا یاد آن بزرگوار و یاران شهیدش را زنده نگه دارند؛ مراسمی که امروز از آن با عنوان قالی شویان یاد می شود.

مراسم قالیشویان

زمان برگزاری مراسم

زمان دقیق برگزاری مراسم توسط ستاد برگزاری مراسم سنتی – مذهبی قالیشویان تعیین می گردد و دومین جمعه ی مهر ماه هر سال را برای آن در نظر می گیرند که معمولا بین نهم تا پانزدهم ماه قرار می گیرد. اگر یکی از روزهای سوگواری و جشن مذهبی یا یک رویداد شاخص تاریخی و سیاسی در  این جمعه واقع شود، مراسم به هفته ی بعد یا هفته ی قبل موکول می گردد.

معمولا برای اجرای این آیین از چهارشنبه نوحه خوانی و مرثیه سرایی آغاز می شود و تا روز مراسم ادامه می یابد. سپس با انجام مراسم شام غریبان در جمعه شب ختم مراسم اعلام می شود.

مراسم قالیشویان
photo by Akvar tavakkoli

پیش از مراسم

شکوه این مراسم به حدی است که مردم برای برگزاری آن روزشماری می کنند و با اقدامات متفاوت خود را برای شرکت در آن آماده می سازند:

۱- بافتن قالی

تکاپوی آماده شدن برای مراسم از ماه ها قبل در میان مردم دیده می شود. هنرمندان منطقه قالی مخصوص مراسم را بدون نقشه و از سر اخلاص و ارادت به اهل بیت (ع) و علی الخصوص حضرت سلطانعلی (ع) می بافند تا به جای قالی سال قبل مورد استفاده قرار گیرد.

مراسم قالیشویان
photo by Mahmoud Rahimi

۲- جمعه ی جار

جمعه پیش از روز مراسم قالی شویان به جمعه جار شهرت دارد و در شب آن مراسمی تحت عنوان جارزنان در مسجد جامع فین برگزار می گردد. در این مراسم یک فرد خوش صدا که با عنوان جارچی شناخته می شود، شروع به خواندن اشعاری در مدح اهل بیت پیامبر اسلام و لعن و نفرین بر دشمنان آن‌ها می کند. هر بار که این فرد بر خاندان پیامبر دورد می فرستد حاضران باید یک صدا بگویند:

بر محمد و آل او صلوات.

و با فرستادن لعن و نفرین بر قاتلان خاندان پیامبر جمعیت فریاد می زنند:

بش باد ( بر او باد )

پس از اتمام اشعار، حاضرین سکوت می کنند و جارچی مردم را برای شرکت در مراسم قالی شویان فرا می خواند.

چند جارچی نیز  در محل های مختلف به ویژه بازار کاشان و روستای خاوه به راه می افتند و فریاد زنان خبر فرا رسیدن روز موعود قالیشویان و هفته زیارت امامزاده سلطان علی (ع) را به مردم می دهند.

خبر روز قالیشویان در همه جا و در میان همه ی اقشار مردم پراکنده می شود تا اینکه ظرف کمتر از دو روز ساکنان همه شهرها و روستاها از جمله شهرهای نطنز، قم، محلات، ساوه، دلیجان، یزد، آشتیان و اصفهان از این مراسم مطلع می شوند.

با این کار زائران مشتاق و صاحبان نذر که بر اساس نذرشان باید هر ساله در قالیشویان شرکت کنند، کوله بار خود را برای رفتن به مشهد اردهال آماده می کنند.

مراسم قالیشویان

۳- کاروان پیاده

همه ساله در صبح روز پنجشنبه پیش از روز مراسم قالیشویان، از مسجد جامع فین که از آن به عنوان سجده گاه امامزاده سلطان علی (ع ) یاد می شود، دسته ای عاشقان آن حضرت با پای پیاده به راه می افتند تا برای انجام مراسم خود را به مرقد امامزاده برسانند. این کاروان پیاده در مسیر خود از کاشان تا اردهال از سرنج، جوشقان استرک، نیاسر، حسنارود، علوی، باریکرسف عبور می کند و از استقبال گرم مردم بهره مند می گردد.

مراسم قالیشویان

۴- ختم قرآن

شب قبل از اجرای مراسم قاریان قرآن و مشتاقان آن حضرت در صحن و درون بنای امامزاده گرد هم می آیند و با نوای آهنگین تلاوت قرآن مجید، فضایی روحانی را به وجود می آورند. در این شب قرآن ختم می شود تا انسان ها انس بیشتری با این کتاب آسمانی پیدا کنند.

مراسم قالیشویان

نحوه برگزاری مراسم

برای آشنایی با این مراسم بهتر است لحظه به لحظه با آن همراه شویم و شکوه آن را درک نماییم:

۱- تجمع مردم فین

در صبح روز قالیشویان، مردم در صحن های مختلف بنای امامزاده سلطان علی بن محمد باقر ( ع ) و در اطراف آن تجمع می کنند. پخش نذورات مردم از ساعت های ابتدایی مراسم آغاز می شود و تا ساعت ها پس از پایان مراسم همچنان ادامه می یابد.

اهالی فین به کنار جوی آبی در صحنی موسوم به شاهزاده حسین می روند تا آمادگی خود را برای شروع مراسم اعلام دارند. همه در این تجمع به نشانه سوگواری لباس مشکی بر تن می کنند و بر اساس این آیین کهن، چوب و چماق‌های تراشیده و مخصوص خود را در دست دارند.این چوب ها نمادی از سلاح های جنگی قدیمی هستند که درگذشته ظاهری کاملا معمولی داشتند اما امروزه توسط اهالی فین خراطی می شوند و  نام شریف حضرت سلطانعلی بن محمد باقر (ع) بر روی آنها حک می گردد.

پیش از اجرای مراسم به صورت رسمی، مقداری اعانه از مردم فین کاشان جمع آوری و به دست ریش سفید یا روحانی معتمد سپرده آنها می شود. سپس یاحسین گویان و فریاد زنان به سمت حرم مطهر امامزاده سلطان علی ( ع ) به راه می افتند و چوب هایشان را در هوا می چرخانند. آنها از دروازه ای به نام گذرگاهِ دره عبور می کنند و به یکی از صحن های جنوبی امام زاده به نام صحن پاپک وارد می شوند و راه خود را با پیمودن پله های این صحن تا صحن اصلی امامزاده به نام صحن صفا ادامه می دهند تا در آنجا به نوحه خوانی و سینه زنی بپردازند.

مراسم قالیشویان

۲- بیرون آوردن قالی از امامزاده

در صحن صفا، خطیب شروع به سخنرانی می نماید و پس از اتمام سخنان وی، یکی از ریش سفیدان یا روحانی اهل فین کاشان پیش قدم می شود تا اعانه‌ ی جمع شده را به عنوان هدیه و شیرینی به متولی یا سرپرست خادمان امامزاده بدهد و به این وسیله  آوردن قالی مخصوص امامزاده شهید را از آستانه مبارک حضرت امامزاده سلطان علی (ع) طلب کند. خادمان که از اهالی روستای خاوه هستند به درون بنای امامزاده سلطان علی (ع) می روند و یکی از قالی های موجود در آن را به گلاب آغشته می کنند و به صورت لوله شده با پوششی از پارچه سبز بیرون می آورند. این قالی تمثیلی از جنازه مطهر امامزاده می باشد و قالی شویان همان غسلی است که جسد را به هنگام خاک سپاری تطهیر می کند.

پس از سر دادن نوحه و برگزاری مراسم عزاداری در محلی به نام ایوان صفا، قالی به روحانی و بزرگان فین کاشان تحویل داده می شود تا توسط آنها به صحن اصلی و مرکزی امامزاده به نام صحن صفا برسد.

با تحویل قالی به بزرگان فین، شور و غوغایی برپا می شود و جوانان برای گرفتن آن هجوم می آورند. قالی لوله شده بر دوش جوانان قرار می گیرد و  در این لحظه مردم دیگری هم که در صحن شاهزاده حسین تجمع کرده اند به اهالی فین می پیوندند.

به دلیل اینکه در روایات، پیکر مطهر امامزاده توسط مردم فین کاشان به خاک سپرده شده است، در این قسمت از مراسم تا زمان تحویل مجدد قالی به امامزاده، هیچ کس به جز اهالی فین حق دست زدن به قالی را ندارد و مردم فقط می توانند آنها را همراهی کنند.

مراسم قالیشویان
photo by Mahmoud Rahimi
مراسم قالیشویان
photo by Mahmoud Rahimi

۳- حمل قالی تا پای چشمه

اهالی فین پس از تحویل گرفتن قالی و تجمع در صحن صفا با طی مسیری مشخص، به سوی چشمه ای در ۸۰۰ متری شرق امامزاده به راه می افتند تا طی مراسمی نمادین آن را شستشو دهند. آب این چشمه از داخل صحن امامزاده می‌گذرد و به دلیل مجاورت با بقعه شاهزاده حسین به  نهر امامزاده حسین(ع) یا شازده حسین ( ع ) شهرت دارد. بر اساس کتیبه ای که بر روی بقعه ی وی قرار دارد او را فرزند امام چهام می دانند.

کسانی که قالی را بر دوش دارند باید با گام‌هایی تند و شتابان و گاهی دوان دوان و با هیاهو و غوغا حرکت کنند به گونه ای که خاک از زمین بلند شود و صحنه ای همچون حمله ی سپاه ایجاد گردد. این نوع راه رفتن اصطلاحا قدم سعی نامیده می شود و استفاده از آن در این مراسم تمثیلی از کوشش هاجر برای رساندن اسماعیل به چشمه آبی در صحرای خشک مکه نیز می باشد.

مراسم قالیشویان
مراسم قالیشویان
photo by Mahmoud Rahimi

۴- جلوداران دسته

در جلوی دسته فینی ها، مردی سوار بر اسب دیده می شود که از اهالی چهل حصاران کاشان است و یک جانماز ترمه بر روی شانه راستش قرار دارد. مردم، این جانماز را به عنوان نمادی از جانماز حضرت امامزاده سلطان علی (ع ) و این مرد را از نوادگان جانمازدار آن حضرت می‌دانند.

پس از مرد اسب سوار، گروهی از اهالی روستای خاوه کاشان در جلو قالی به عزاداری می پردازند و عَلَمی پوشیده از پارچه های سبز را حمل می کنند. در پی علم سبز نیز دسته ی حاملان قالی به راه خود ادامه می دهد.

در تمام مسیر گروهی از جوانان مسئولیت باز کردن گذرگاه را برای گذر دسته بر عهده دارند و همچنین به هنگام رسیدن قالی به لب چشمه باید فضا را برای زمین گذاردن آن خالی کنند. این جوانان وظیفه ی هماهنگی برای ذبح و قربانی گوسفندان یا گوساله‌های صاحبان نذر را نیز بر عهده می گیرند.

به دنبال جوانانی که قالی را حمل می کنند دسته ای از مردم  به راه می افتد که هر یک از آنها چوبدستی بلندی در دست دارند. این دسته در حال حرکت، چوبدستی هایشان را در هوا تکان می دهند تا صحنه مبارزه با قاتلین امامزاده را به صورت نمادین بازسازی کنند.

مراسم قالیشویان

۵- تطهیر قالی

پس از رسیدن به چشمه، قالی را در حاشیه ی آن به زمین می گذارند و مردمان چوب به دست دور آب، حلقه می‌زنند و با تکان دادن چوب هایشان بر شور مراسم می افزایند. در این زمان مراسم لعن خوانی آغاز می گردد و اشعار و عباراتی با مضمون لعن و نفرین بر دشمنان خوانده می شود. سپس به نشانه ی پاک نمودن قالی و غسل پیکر مطهر امامزاده چوب‌دستی خود را در آب چشمه می زنند و  قطرات آب چوب‌ها را به روی قالی می‌پاشند تا گوشه ای از آن خیس شود.

مراسم قالیشویان
مراسم قالیشویان

۶- بازگشت به امامزاده و تحویل قالی

پس از انجام مراسم تطهیر، قالی را بر دوش می گیرند و به قصد بازگشت به صحن امامزاده از مسیر دیگری در پای کوه اردهال که به در شرقی آستانه امامزاده منتهی می شود، به راه می افتند. در این مسیر عده ای از مردم در جلوی دسته به نوحه سرایی می پردازند و عزاداری می کنند و عده ای دیگر با دویدن به دنبال قالی و تکان دادن چوب دستی هایشان، فریاد می زنند و شعار سر می دهند تا جلوی مردم را برای دست زدن به قالی بگیرند.

مسیر بازگشت به صحن دیگری موسوم به صحن عامربن فینی یا صحن فینی ها یا صحن سردار ختم می شود. با ورود حاملان قالی به صحن، مردم چوب به دست چند دور دور حیاط صحن می گردند و سپس قالی به بالای صفه در ایوان بقعه برده می شود تا به بزرگان فین و خاوه تحویل گردد. بزرگان پیش می آیند تا قالی را تحویل بگیرند اما حاملان نسبت به تسلیم قالی مقاومت می کنند و با تکان دادن چوب و به راه انداختن معرکه سعی می کنند بزرگان را از آن دور کنند. سرانجام پس از کشمکش های بسیار، بزرگان فین همزمان با فریاد  “حسین ، حسین ” و “الله اکبر، الله اکبر ” جمعیت حاضر، قالی را تحویل می گیرند و به دست نمایندگان خاوه می دهند تا آن را به خادمان امامزاده تسلیم کنند.

پس از بازگرداندن قالی به درون بنای امامزاده، مراسم در حوالی ساعت ۱۳٫۰۰ به پایان می رسد.

مراسم قالیشویان
photo by Mahmoud Rahimi

پس از مراسم

پس از پایان مراسم و سپردن قالی به امامزاده دوباره به چشمه باز می گردند و چوب دستی های خود را در آب زلال آن می شویند تا گرد و غبار را از آن پاک کنند. در این شستشو گاه از گلاب نیز استفاده می کنند.

در جمعه ی پس از مراسم قالیشویان که به جمعه ی نشلجی ها شهرت دارد، مردم منطقه، زائران، هیئت ها و گروه های مذهبی مجددا گرد هم می آیند و با اجرای شبیه خوانی و تعزیه خوانی و مراسم عزاداری، مراسمی را در این روز برگزار می کنند.

مراسم قالیشویان

حواشی مراسم قالیشویان

از چند روز قبل از اجرای مراسم، مسافران و مشتاقان دسته دسته به منطقه وارد می شوند جماعت مشتاق، دسته دسته به محل وارد می شوند و خود را آماده ی برگزاری مراسم می کنند. بسیاری به محوطه های اطراف امامزاده می آیند و با برپایی چادرهای مسافرتی چند شب قبل از روز مراسم را در آنجا ساکن می شوند.

در این میان بازاریان و فروشندگان نیز برای عرضه و فروش کالاهایشان در مشهد اردهال به تکاپو می افتند و سعی می کنند پیش از آغاز مراسم در یکی از صحن های حرم، غرفه یا حجره ای را اجاره کنند، چرا که بازاری نیز به مدت یک هفته تا ده روز در این مکان برگزار می گردد و صاحبان حرفه‌های مختلف، کالاها و اجناس می توانند محصولات خود را به زائران ارائه کنند. مردم منطقه اعتقاد دارند که خرید لوازم و اسباب خانه در این بازار و در کنار بقعه امامزاده سلطان علی خیر و برکت به همراه می آورد.

مراسم قالیشویان

مختصری درباره سلطان علی بن محمد باقر (ع )

حضرت علی بن محمد باقر ( ع)، فرزند بلافصل پنجمین امام شیعیان حضرت محمد باقر ( ع) می باشند که در اکثر منابع با نام سلطان علی از ایشان یاد می‌شود. بر اساس روایات تاریخی، جمعی از دوستداران اهل بیت در چهل حصاران و فین کاشان با نوشتن نامه ای از امام محمد باقر ( ع ) خواستند تا راهنمایی را برایشان بفرستند. ایشان نیز فرزند خود را در سال ۱۱۳ هجری قمری راهی دیار کاشان نمودند تا به امر تبلیغ و ارشاد مردم بپردازد.

ایشان در مسجد جامع فین نماز می خواندند و در همانجا به موعظه ی مردم نیز مشغول می شدند. آن حضرت تابستان ها را برای رهایی از گرمای کاشان به اردهال و خاوه می رفتند و در آنجا سکنی می گزیدند.

پس از گذشت چند سال نفوذ امامزاده در میان مردم شدت یافت و حاکمان وحشت زده به دنبال راهی برای از سر راه برداشتن ایشان بودند. در آن زمان حاکم منطقه فردی به نام زرین‌کقش باریکرسفی بود. او نامه ای به والی قم فرستاد و او را از محبوبیت امامزاده آگاه گردانید. این حاکم دیو صفت نیز سر سلطان علی بن محمد باقر ( ع) را طلب نمود.

در سال ۱۱۶ هجری قمری زرین کقش با مکر فراوان، سلطان‌علی را به محلی به نام باریکرسف ( روستای باریکسرف ) دعوت نمود و از او خواست که برای ارشاد مردم به آنجا بیاید. خادمان امام‌زاده، با هوشیاری از قصد پلید او آگاه شدند و خبر را به مردم خاوه رساندند.

اما تعدادی از نیروهای حکومتی موفق شدند در محلی به نام دربند ازناوه امامزاده را غافلگیر کرده و پس از جنگ و خونریزی، پیش از رسیدن مردم روستای خاوه، چهل حصاران و فین کاشان، وی را  به شهادت برسانند و همانند جد بزرگوارش حضرت اباعبدالله حسین (ع) سر مبارک وی را نیز از بدنش جدا کنند.

مزار وی هم اکنون در مشهد اردهال واقع می باشد و حرم و صحن بسیار زیبایی برای بزرگداشت شان و منزلت وی ساخته شده است.

مراسم قالیشویان

اهمیت مراسم قالیشویان

مراسم قالیشویان یکی از پراهمیت ترین آیین های منطقه می باشد که مرد و زن را از دور و نزدیک به مشهد اردهال و محل دفن سلطان علی بن محمد باقر( ع ) می کشاند. با آغاز فصل پاییز همه ی مردم شهرها و روستاهای منطقه، خود را برای حضور در این مراسم و زیارت امامزاده سلطان علی(ع) آماده می کنند و معتقدند ثواب شرکت در مراسم  و زیارت مزار آن حضرت، با زیارت مرقد مطهر امام حسین علیه‌السلام و حضور در کربلا برابری می کند.

برای لمس اهمیت این مراسم تشابهات واقعه ی کربلا و مشهد اردهال را در قالب جدول زیر بیان می کنیم:

روایت واقعه کربلا

روایت واقعه اردهال

برافراشتن خیمه در صحرای کربلا

برافراشتن خیمه در صحرای اردهال

شهادت امام حسین (ع) در ظهر جمعه دهم محرم

شهادت حضرت سلطانعلی در ظهر جمعه دهم پاییز

نماز خواندن امام حسین (ع) پیش از شهادت

نماز خواندن حضرت سلطانعلی پیش از شهادت

بریدن سر امام و فرستادن به دارالخلافه یزید

بریدن سر حضرت سلطانعلی و فرستادن به دارالسطنه قزوین

دفن سر امام در دمشق یا کنار پیکر او در کربلا

دفن سر حضرت سلطانعلی در قزوین یا کنار پیکر او در اردهال

حمل پیکر امام با بوریا و بی غسل به خاک سپردن آن

حمل پیکر امامزاده با قالیچه و بی غسل به خاک سپردن آن

خون خواهی کردن کوفیان و کشتن کشندگان امام و عوامل آنها

خون خواهی فینیان و خاوه ای ها و کشتن قاتلان امام زاده و عوامل آنها

نشانه گذاشتن روی قبر امام به دست امام زین العابدین فرزندش

نشانه گذاشتن روی قبر حضرت سلطانعلی به دست عمو زاده اش ، غیاث الدین

گرد آمدن مردم قبیله ی بنی اسد با بیل و کلنگ در کربلا و برپا کردن مراسم سوگواری امام در روز سوم شهادتش

گرد آمدن طایفه فینی با چوب و چماق در اردهال و بر پا کردن مراسم سوگواری امام زاده در روز سوم شهادتش

مراسم قالیشویان

آیین کهن یا مذهب؟

با وجود اینکه این مراسم یک سنت مذهبی به شمار می رود، در برخی منابع به عنوان ترکیبی از چند آیین کهن ملی شناخته می شود که با گذشت زمان، حال و هوایی اسلامی به خود گرفته است. یکی از دلایل این فرضیه تاریخ برگزاری آن است که با تاریخ شمسی محاسبه می شود؛ در حالی که همه ی مراسم های مذهبی اسلامی بر اساس تاریخ قمری برگزار می شوند.

تاریخ این مراسم با زمان برگزاری آیین مهرگان تناسب دارد و احتمال می رود که در زمان وقوع حوادث، این آیین تغییر شکل داده و به شکل امروزی درآمده باشد.

می توان مراسم قالیشویان را بازمانده ای از آیین نمایشی محلّی و بومی با موضوع داستان سیاوش نیز دانست که با این اتفاق ناگوار تغییر یافته و  از آن زمان تا کنون، تحت عنوان یک مراسم اسلامی برگزار شده است. برخی دیگر ریشه ی این مراسم را در  آیین‌های ستایش و نیایش تیشتر ( ایزد باران ) و طلب باران جستجو می کنند و احتمال می دهند که پیش از دفن آن حضرت در این محل، یکی از نیایشگاه‌های باستانی تشتر در آن دایر بوده است.

مراسم قالیشویان

محل برگزاری مراسم

مراسم قالیشویان در آستان مقدس امامزاده سلطان علی بن محمد باقر ( ع ) واقع مشهد اردهال که در ۴۲ کیلومتری غرب کاشان قرار دارد، برگزار می شود.

مراسم قالیشویان
مراسم قالیشویان

توصیه های سفر

برای شرکت در مراسم سعی کنید که حداکثر تا پنج شنبه شب خودتان را به مشهر اردهال برسانید و در آنجا اقامت کنید. البته می توانید از شهرهای همجوار همچون کاشان نیز برای اقامت استفاده نمایید.

با احترام به فرهنگ جامعه ی بومی زمینه برای برای ارتباطی دوستانه با مردم محلی فراهم کنید.

جمعیت بسیار زیادی در این مراسم حضور دارد پس مراقب کودکان و سالمندان باشید.

مراسم قالیشویان

 

پاسخ دهید

  • بازنشانی گذرواژه

  • جستجوی پیشرفته

سفر بخشی جدانشدنی از زندگی اجتماعی است. زمانی که سفر می‌کنیم روحمان را به دست طبیعت می‌سپاریم و از فضای ماشینی شهرها فاصله می‌گیریم. اما دغدغه همیشگی مسافران محل اقامت در مقصدی است که انتخاب می‌کنند. اگر اهل کمپ زدن باشید بزرگترین مشکل اقامتی شما انتخاب محل مناسب برای برپایی کمپ است اما اگر به سکونت و استراحت در خانه علاقه دارید با این دغدغه آشنایید. شب آشیان سامانه هوشمند اجاره ویلا و سوئیت ویژه مسافران است و تلاش می‌کند که تا حد امکان دغدغه سکونت را برطرف کند تا بتوانید با خیالی آسوده سفر کنید و خاطرات خوب بسازید. هدف از ایجاد شب آشیان فرهنگ‌سازی در زمینه سفرهای اقتصادی با ارائه اقامتگاه ارزان و مناسب برای تمام افراد جامعه و گردشگران است. کاربران شب آشیان با می‌توانند با هر سلیقه و بودجه‌ای محل اقامت مناسب خود را در شهرهای مختلف ایران اجاره کنند. بیشترین هزینه سفر معمولا مربوط به اجاره اقامتگاه است اما شما در شب آشیان می‌توانید رزرو اقامتگاه ارزان، مثل اجاره ویلا اینترنتی هزینه‌های سفر خود را کاهش دهید و با اجاره سوئیت یا رزرو ویلا ، با قیمتی مناسب، سفری دلچسب و اقتصادی داشته باشید. همچنین اگر به طبیعت علاقه‌مند هستید و دوست دارید چند روزی را در اقامتگاه های طبیعت گردی سپری کنید می‌توانید اقامتگاه‌های بوم گردی شب آشیان را انتخاب کنید. ما، در شب آشیان، در طول سفر همراه شماییم و همکاران ما، در واحد پشتیبانی، ۲۴ساعته آماده پاسخگویی به شما هستند. خرسندیم که در لحظات خوش سفر همراه شماییم.

09120037858 – 09103333160 info [at] shabashian [dot] com